Şimdi Arayın!

Aynı Safa nedir?

Aynı Safa nedir?

Aynı Safa nedir?

Halk Arasında "ALTINCIK" olarak bilinen bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor .

Botanik Bitki 

Soğanlı bir bitki olan Aynı Safa bitkisi, doğal şartlarda 20 ile 80 cm arasında boyları bulunur.Dalları tüylü olmakla beraber  çiçekleri sarı ve turuncudur.Tüm çiçekçilerde bulabileceğiniz bir süs bitkisidir.Söylentilere göre eğer sabah 7'de çiçeklerini açmamışsa o gün yağmur yağıcak demektir.

İçeriği;Meyve asitleri, Karotin, likopin, ,  sitroksantin, flavohrom, neolikopin, flavoksantin, hrintemaksantin, eterik yağ, reçineler, helme, violaksantin.

Özellikleri nelerdir:  kanı temizleyici, diüretik / idrar söktürücü, hipotensör / tansiyon düşürücü, stimulan / uyarıcı, kolagog / safra söktürücü, antiseptik / mikrop öldürücü, antikanserojen / Regl ağrılarını giderici, depüratif.

Geldik en önemli kısmına:

FAYDALARI NELERDİR?

-Aynı Safa, ağrı kesici olarak da kullanılabilir, ağrıyan bölgeye sürüldüğünde o bölgedeki ağrıyı azaltır ve cildi gerer.

-İdrar tıkıntısına oldukça iyi gelir. Terlemenize de yardımcı olur.

-Aybaşı(regl) Kanını söktürür,eğer düzensiz ise düzene sokar.

-Şifalı bitki çayı olarak da kullanılabilir, mikropları atmanızı sağlar.

-12 parmak ülseleri içinde kullanılabilir.

-Ayak mantarlarınız kaşınıyor ise Aynı Safa bitkisi çok iyi gelicektir.

-Yanıklarda ve Yaralarda Çabuk iyileşmeye yardımcı olur.

-Egzaması olanlar için mucizevi bir bitki.

-Bebek bezlerinden Oluşan Pişikler için lokal tedavidir.

Hazırlanma Biçimi :

Aynı Sefa Çayı: 200 ml. kaynar suda haşlanan 1 tatlı kaşığı bitki 10 - 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve afiyet olsun.

Tentür: 1 litre cin veya votka içine 1 avuç  dolusu çiçek atılır. Güneşte bekletilir. 14 gün boyunca ara ara çarkalanarak beklenir. süzülür.

Su: Aynı Safa preslenip suyu elde edilir.

Merhem: 4 Avuç yaprağı kıyın. 500 gr yağ ile kızartın ve kendini bırakınca alın, üstünü öreterek bir gün soğumada kalsın. Daha kıvamlı ve dayanıklı bir merhem için 250 gr. vazelin katılabilir. Bir gün sonra süzerek kavanozlara doldurulur.Serin bir yerde muhafaza edilir. ve kullanıma hazır.


UYARI: HAMİLELERİN KULLANMASI YASAKTIR.

14.07.2015 16:50:47