Şimdi Arayın!

Koruk suyu

Biz Sizi Arayalım

Koruk suyu

Ürün Fiyatı: 35 TL

Koruk suyu olgunlaşmamış üzümleri ezip suyunu çıkartarak elde dilen oldukça ekşi, asitli bir içecektir.

Koruk suyu Ürün Özellilkleri

SİPARİŞ FORMU

Ürün Seçiniz:

Teslimat Bilgileriniz:

Ödeme Şekli Seçiniz:

Koruk Suyu Nedir?

 

Halk dilinde "Ölümsüzlük İksiri" olarak bilinir.

Koruk suyu olgunlaşmamış üzümleri ezip suyunu çıkartarak elde dilen oldukça ekşi, asitli bir içecektir. Ortaçağ Avrupası'nda, özellikle de Batı Avrupa'da en yaygın içeceklerden biri olan koruk suyu, o dönemde eski Fransızcadaki biçimi ile vertjus olarak anılmıştır. Çoğu zaman tadını değiştirmek için içine limon ve çeşitli baharatlar atılır.

Günümüzde ana yemekler içinde kullanımını şarap ve sirkeye bırakmışsa da Ortaçağ Avrupası'nda aşçıların en sık başvurduğu tatlandırıcı olmuştur. Bugün sadece bazı aşçıların salata süsleme amacıyla limon yerine kullandığı koruk suyu Fransız mutfağında hâlâ bilinen ve kullanılan bir tatlandırıcıdır.

Koruk; Üzümün olmamış hali; şifalı bir içecek olarak bilinen koruk suyu, hazmı kolaylaştırması, mideyi rahatlatması, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasındaki faydaları nedeniyle tercih edilen doğal içeceklerin başında geliyor.

Serinlemek için ideal içeceklerden biri de koruk suyudur. Vücudunuz hararet yaptığı zaman hazır meyve suyu ve gazlı içecekleri içmek yerine koruk suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Koruk suyunu evde kendiniz yapabilirsiniz ve yapması kolaydır. Bunun için aşağı yukarı 3 kiloyu çerinden çöpünden ayırarak güzelce yıkadıktan sonra mutfak robotunda çekin ve bir makarna süzgecinin altına geniş bir leğen koyun. Parçalanmış korukları makarna süzgecinde elinizle iyice bastırarak suyunu çıkartın.

Süzülen suları tortularından arındırmak için ya bir tülbentten ya da tel ince bir süzgüden süzdürmek gerekir. Ben ikinci yöntemi kullandım zira daha kolay oluyor.

Süzülen koruk suyuna bozulmasın diye üç çorba kaşığı toz şeker koydum ve iyice karıştırdıktan sonra bir huni yardımıyla şişeye doldurdum.

İçileceği zaman bir su bardağına arzuya göre 2 veya 3 parmak konulup üzerine soğuk su hatta buz da konularak içilirse daha ferahlık verir. Koruk suyunu bozulmasın diye buzdolabında muhafaza ederiz. Arzu edilirse ekşi tat vermek için yemeklerde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

 

Koruk Suyu Faydaları:

 

- İştah açmaya ve kilo almaya yardımcı olur.
- Egzema ve tüm cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
- Kabızlık ve ishal tedavisine yardımcı olur.
- Bağırsakların ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.
- Sıcak havalarda toksinlerin dışarıya atılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.
- Kurdeşen hastalığının tedavi olmasına yardımcı olur.
- Vücudu serinletmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur.